ΓΣΕλασσόνας – Αίαντας Ευόσμου 2-3 σετ

Παρόλο που η Ελασσόνα αγωνίζονταν με μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος – ίσως οι καλύτερες μαζί με την Σταυρούπολη- εντούτοις κατάφερε να κοντράρει στα ίσα τον αντίπαλο , ο οποίος παρατάχθηκε με όλο το ρόστερ της – διαθέτει πολλές αθλήτριες της Γ΄ Λυκείου-.

Και αν στο ται μπρεικ ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένη, τότε σίγουρα θα κέρδιζε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, αφού στο 5ο σετ η Ελασσονίτικη ομάδα προηγήθηκε ως και 10-5….!

Η ομάδα του Βάιου Παναγιώτου προηγήθηκε με 1-0 σετ , ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης  ΄΄φόρτσαρε΄΄ στα επ΄μενα δύο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 2-1 σετ!

Ο Γυμναστικός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη , και έπειτα από ένα συγκλονιστικό 4ο σετ, όπου και το κατέκτησε – με την Λίτσιου να τελειώνει σχεδόν τις περισσότερες μπάλες – με 25-19!!

Στο ται μπρεικ η Ελασσονίτικη ομάδα μπήκε δυναμικά επιβλήθηκε ολοκληρωτικά στο γήπεδο,με τη Μπούσια Σόφη στα μπλοκ και την Δίρβα στο σέρβις να αγωνίζονται ιδανικά.Μάλιστα το σκορ έφτασε ως και 10-5 υπέρ της Ελασσόνας !!

Κάπου εκεί όμως  ο Εύοσμος πίεσε στο σέρβις και με τρομερή ευστοχία στο μπλοκ – ιδιαίτερα της Χατζηευστρατιάδου- κατάφερε να προηγηθεί 12-11 και να τελειώσει το σετ με 15-11..

Σίγουρα για την Ελασσονίτικη ομάδα ήταν άλλη μία ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση παραμονή  και ταυτόχρονα να κερδίσει ένα από τα μεγαλύτερα σωματεία, στο γυναικείο βόλεϋ !!

Η προσπάθεια εντούτοις συνεχίζεται κει η επόμενη αγωνιστική βρίσκει την Ελασσόνα να ταξιδεύει στην Δράμα με μοναδικό και μόνο στόχο την νίκη ….

ΓΣ Ένωση Ελασσόνας – ΑΠΣ Αίας 2-3 (25-19, 19-25, 15-25, 25-20, 11-15)
Ελασσόνα (Παναγιώτου): Μπούσια Χ., Πλιάκα, Λίτσου, Μπούσια Σ., Δίρβα, Κασσελούρη, Ζιάκου (λ), Παπαϊωάννου, Παναγιώτου, Παπαδοπούλου , Mπελαή.
Αίας Ευόσμου (Γαβαλά): Τορλαχίδου, Καλανταρίδου, Ξενιτιάδου, Γλυκίδου, Χριστινίδου, Χατζηευστρατιάδου, Σαχανίδου (λ), Τοσουνίδου, Γρηγορίου