Δεύτερη νίκη για την Ελασσόνα στο βόλεϊ

3-0 ΤΗΝ ΕΑΛ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΑΣΣΟΝΑ – ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΤΡΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Αρκετός ο κόσμος στις κερκίδες του κλειστού!!

Δεύτερη νίκη για την ομάδα της Ελασσόνας , στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΕΑΛ! Με κεκτημένη ταχύτητα από την προηγούμενη αγωνιστική, οι παίκτριες του Βάιου Παναγιώτου, ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα στο 1ο σετ , κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο,όπου και το τελείωσαν με 25-15!!
Το 2ο σετ ήταν αντίγραφο του 2ου σετ, του προηγούμενου αγώνα, καθώς οι Ελασσονίτισσες χαλάρωσαν χωρίς λόγο ,δίνοντας την ευκαιρία στην ΕΑΛ με το καλό σέρβις που διαθέτει να προηγηθεί έως και 12-3!
Κάπου εκεί όμως ήρθαν οι λύσεις από τον πάγκο, με την Τζιούρκανου να αντικαθιστά την Πλιάκα, την Παναγιώτου να αλλάζει στην θέση του σερβίς και με πίστη και μαχητικότητα για το αποτέλεσμα ,η διαφορά μειώθηκε με την ομάδα της Ελασσόνα να πανηγυρίζει την κατάκτηση και του 2ου σετ, δίνοντας το έναυσμα στους φιλάθλους να πανηγυρίσουν δυναμικά την κατάκτηση του σετ..25-23!!
Σίγουρα ήταν το καθοριστικότερο σημείο του αγώνα, αφού η Ελασσόνα ανέβασε την ψυχολογία της στα ύψη , έπειτα από την κατάκτηση αυτού του σετ..
Στο 3ο σετ η ΕΑΛ έπαιζε το τελευταίο χαρτί της δίνοντας όλα για όλα μέσα στο τερέν.Εκμεταλλεύτηκε το δυνατό της σερβίς και πήρε πάλι μια μικρή διαφορά 8-3, αλλά η Ελασσονίτικη ομάδα σιγά σιγά ανέβασε την απόδοσή της και με την ΄΄χρυσή αλλαγή΄΄ της Κατσαρέ πίεσε στο σερβίς και στο μπλοκ και ήρθε η πολυπόθητη νίκη με 25-20 …
πρόκειται για μία πολύ σημαντική νίκη επί ενός πολύ καλού αντιπάλου και έρχεται να πάρει ακόμα μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστούμε πως είναι η μεγαλύτερη νίκη που πέτυχε ποτέ ο Σύλλογος ..
Βέβαια τα κορίτσια της Ελασσόνας, τα περιμένουν δύο πολύ δύσκολες αναμετρήσεις για την συνέχεια, καθώς αντιμετωπίζουν τις : ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ και ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ, δύο ομάδες, που φαντάζουν από τα φαβορί για την άνοδο στην Α1 Εθνική..
Από την ομάδα της Ελασσόνας δεν υστέρησε καμιά παίκτρια, όλες μαζί σαν ομάδα πίστεψαν πολύ στην νίκη και αυτό φάνηκε στην ανατροπή του σκορ στο 2ο σετ..