Ηττήθηκαν τα κορίτσια του βόλλεϊ στην 1η αγωνιστική

ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Στην παρθενική της εμφάνιση στις Εθνικές κατηγορίες, η ομάδα της Ελασσόνας, αγωνίστηκε στο Ωραιόκαστρο, με μία ομάδα που ως μοναδικό στόχο έχει την άνοδο στην Α1,  και ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-22, 25-21, 25-22)..
Η Ελασσόνα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κυριάρχησε πλήρως σε όλους τους τομείς και με ΄΄αιχμή του δόρατος΄΄ το δυναμικό σέρβις και την απόλυτη υποδοχή κατάφερε να προηγηθεί  με 18-13 και να παγώσει το Κονταξοπούλειο.
Το ρόστερ του ΔΑΣΩ όμως, αποτελείται από έμπειρες και καλές παίκτριες  με εμπειρίες από Εθνικές κατηγορίες, οι οποίες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη  της Ελασσόνας, κυρίως επιθετικά, ροκάνισαν τη διαφορά στους 21-22 πόντους   και σε συνδυασμό με τη λάθος απόφαση του 1ου διαιτητή σε μία επίθεση του ΔΑΣΩ – η μπάλα ήταν καταφανέστατα άουτ –  ισοφάρισε σε 22-22. Το σετ μετά από δυνατές αγωνιστικές φάσεις και από τις δύο ομάδες έληξε 25-23 υπέρ του ΔΑΣΩ..

Το 2ο σετ ξεκίνησε νωθρά για την Ελασσόνα, η οποία και έχανε 22-16.. εκεί μπήκε αλλαγή  η Παναγιώτου στο Σερβίς,  όπου με  2 άσους  και τη  σωστή αμυντική λειτουργία –μπλοκ,άμυνα  – η διαφορά μειώθηκε στους 21-22!
Το ΔΑΣΩ πίεσε πολύ, παίζοντας ολοκληρωμένη άμυνα και τελειώνοντας τις επιθέσεις κέρδισε και το 2ο σετ με 25 21..
Το 3ο σετ ήταν επανάληψη του 1ου ,με την ομάδα της Ελασσόνας να αγωνίζεται σωστά στην άμυνα , τη Μπούσια Σόφη να κυριαρχεί στο φιλέ και τη Δίρβα να τελειώνει πολλές μπάλες .
Το σκορ είχε πολλές εναλλαγές, με την Ελασσόνα να προηγείται 19-17 και τελικά το σετ να τελειώνει με 25 – 22 υπέρ του ΔΑΣΩ.
Το αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο και όλα κρίθηκαν στο 1ο σετ το οποίο και χάθηκε ενώ η Ελασσόνα ήταν καλύτερη.
Το βέβαιο όμως είναι, ότι εάν, η ομάδα αγωνίζεται κατά αυτό τον τρόπο σε όλα τα παιχνίδια ,τότε το μέλλον της στην Α2 Εθνική κατηγορία, σίγουρα θα είναι θετικό..
Το ΔΑΣΩ σίγουρα θα πρωταγωνιστήσει στον 3ο όμιλο και θα είναι η βασική διεκδικήτρια του τίτλου…